W Marklowicach

W ramach spotkań czytelniczych klubu ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Adama Mickiewicza w Marklowicach odwiedziłyśmy trzy razy pobliską Szkołę Podstawową nr 2. Dwa spotkania czytelnicze przebiegały podobnie: dwie osoby z naszego klubu czytały książkę w poszczególnych klasach, a następnie przeprowadzały krótkie zajęcia związane z treścią książki.

Na pierwszym spotkaniu była to książka ,,Kolorowy potwór". Po jej przeczytaniu odbyła się rozmowa na temat wyrażania uczuć i emocji, a na końcu dzieci wrzucały do słoików przygotowane kolorowe kółeczka oznaczające ich własne emocje w danej chwili. Takie samo spotkanie przeprowadziłyśmy w niektórych klasach 1-3 naszej szkoły oraz w pobliskim Przedszkolu Akademii Wyobraźni w Marklowicach.

Na drugim spotkaniu uczennica z naszego klubu przeczytała fragment książki ,,Kopciuszek", a następnie 11 klubowiczów wystawiało dwie wersje Kopciuszka, jedna - współczesna, a druga - z innym zakończeniem. Po przedstawieniu uczniowie otrzymali kolorowe buźki jedne uśmiechnięte, jedne smutne i odbyła się rozmowa na temat traktowania innych osób na podstawie przedstawienia. Jeśli omawiane zachowanie nie podobało się uczniom mieli unosić smutne buźki, jeśli im się podobało uśmiechnięte. Przedstawienie to wystawiliśmy również w naszej szkole dla uczniów 1-3 osobno i dla uczniów 4-8.

Na trzecim spotkaniu czytelniczym w SP2 czytaliśmy książkę ,,Marta i zagadkowy pojazd". W każdej z klas(1-3) po przeczytaniu książki odbyła się rozmowa na temat, co to jest wynalazek i odkrycie, a następnie uczniowie mieli z przygotowanych obrazków ułożyć dwie grupy jedne miały być wynalazki, a drugie - odkrycia. Rozmowa dotyczyła także co - zdaniem dzieci - mogło znajdować się w jajku z przeczytanej książki. Na zakończenie dzieci rysowały jajko, z którego wykluwa się ich wymarzona rzecz. Wszystkie spotkania bardzo podobały się dzieciom wyrażały to oklaskami. w ramach zajęć z klubem odbyły się też zajęcia ,,Co czytała młodzież 100 lat temu". 

Klub czytelniczy ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Marklowicach,

opiekunka klubu czytelniczego: Agnieszka Marczykowska