Wieści ze Wrocanki

Klub czytelniczy z klasy VII ze Szkoły Podstawowej we Wrocance im. Stanisławy Grelli zastanawiał się, w jaki sposób zachęcić do czytania najstarszych uczniów. Klubowicze wymyślili pełne grozy spotkanie czytelnicze, które miało zachęcić do czytania swoich rówieśników. W czasie lekcji zgasły lampy elektryczne, zabłysły lampy naftowe i wszyscy usłyszeli muzykę z horrorów. Fragment książki pt. "Psy" Allana Strattona" przeczytała...sama Czarownica, w którą wcieliła się polonistka szkolna. Czy uczniowie słuchali? Większość na pewno tak, a ci, których trudno było skłonić do słuchania, przynajmniej poczuli zapach spalonej nafty, wydobywający się z wynalazku Ignacego Łukasiewicza. Miejmy nadzieję, że klubowa akcja zaowocuje!


Nieco inaczej przebiegało spotkanie u najmłodszych uczniów, czyli przedszkolaków oraz uczniów klas I-III. Klub czytelniczy zaprezentował obszerny fragment książki...na czasie, czyli "Gang Słodziaków". Członkowie Klubu rozbawili najmłodszych czytelników historią o zagubionym pierścionku Myszki, który porwała jej Sroka. Biedna Myszka ogromnie bała się, że narzeczony Teodor zerwie zaręczyny. Na szczęście pierścionek został zwrócony. Na wyobrażnię dzieci działały, pięknie wykonane przez panią Kasię, maski Słodziaków. Akcja czytelnicza wzbogacona została przez zagadki ukryte w balonikach, łamigłówki oraz inne zgadywanki. 


Członkowie Klubu Czytelniczego wcielili się w role gazeciarzy i żołnierzy II Rzeczypospolitej i przeczytali młodszym koleżankom i kolegom z klasy książeczkę pt. "Szklana kulka Julka". Treść opowiadania może zbyt trudna dla najmłodszych, ale prezentacja multimedialna na temat gazeciarzy Polski Wolnej, informacja o zamachu na prezydenta Naruszewicza nieco przybliżyły ten historyczny element naszej narodowej historii dzieciom, które jeszcze się nie uczyły o tak poważnych sprawach. Cała osnowa akcji książki związana była z tajemniczym talizmanem chłopca- Julka i jego ojca, którzy zginęli na wojnie o wolność Polski. Siostra Julka chcąc pomóc mamie przebrała się w ubrania nieżyjącego brata i wyszła z gazetami na ulicę. W kieszeni brata znalazła szklaną kulkę, która okazała się dla niej niezwykłym talizmanem, pomagającym jej w tej cięzkiej pracy gazeciarza. To Helenka była świadkiem zamachu na prezydenta Narutowicza, dokonanego przez malarza Eligiusza Niewiadomskiego. I to Helenka przekazała do redakcji informacje na temat tego okropnego wydarzenia. Także Helenka przekazywała mieszkańcom Warszawy o powołaniu nowego prezydenta -Wojciechowskiego, a następnie o przejęciu władzy przez Józefa Piłsudskiego. Wszystko to dzięki...szklanej kulce. Najmłodsi słuchali historii o Helence i trudnych sprawach Ojczyzny, ale okazuje się, że zapamiętali wiele z tej lekcji historii. Na koniec czytelniczej lekcji pani z biblioteki rozdała dzieciom kolorowanki przedstawiające gazeciarza, a opiekunka Klubu Czytelniczego podarowała dzieciom...szklane kulki. Może one też przyniosą im szczęście?

Małgorzata Baran,opiekunka klubu czytelniczego

w Szkole Podstawowej we Wrocance im. Stanisławy Grelli