Zaczynamy w Młynarzach

W marcu 2019 r. swoją działalność rozpoczął nasz klub czytelniczy w Publicznej Szkole Podstawowej im. Papieża Jana Pawła II w Młynarzach. Klub tworzą: dwie Gabrysie, Emilka, Milena, Julka i Martyna. Głównym celem naszego klubu jest promowanie czytelnictwa wśród młodych ludzi.

Za nami już dwa spotkania klubu. Pierwsze spotkanie miało charakter integracyjno-organizacyjny. W trakcie zajęć porozmawiałyśmy założeniach klubu, zasadach jego działania i własnych oczekiwaniach, co do charakteru i efektu wspólnej pracy. Wykonałyśmy również szereg ćwiczeń typu lodołamacze czy energizery. Podczas drugiego spotkania, które przebiegało już przy szarlotce i ciepłej herbacie, wymyśliłyśmy nazwę naszego klubu, zaprojektowałyśmy logo, spisałyśmy kontrakt, rozmawiałyśmy o naszych zainteresowaniach czytelniczych, pracowałyśmy z tekstem ulubionej książki, wykonując różnego rodzaju ćwiczenia np. sms do mamy, sentencje, patelnia, wywoływanie duchów. Ponadto w trakcie tych zajęć poznałyśmy historię małej Vashti z książki Petera H. Reynoldsa pt. „Kropka”, ułożyłyśmy scenariusz zajęć czytelniczych dla grupy 6-latków, wykonałyśmy gazetkę w bibliotece szkolnej pt. „Czytelnicze memy” oraz zaplanowałyśmy przedsięwzięcia na najbliższy czas. Przed nami m. in. regularne spotkania czytelnicze dla dzieci z przedszkola połączone z zabawą, konkursami, inscenizacjami, szkolna loteria książkowa oraz noc pełna wrażeń w szkolnej bibliotece.

Spotkanie czytelnicze rozpoczęłyśmy od pytania: Czy zdarza Ci się, że z pralki wyjmujesz jedną skarpetkę, a tej drugiej nigdzie nie możesz znaleźć? Dzieci z oddziału zerówkowego naszego przedszkola dobrze wiedzą, co z takimi skarpetkami się dzieje. Znikają w dziurze pod pralką i zaczynają żyć własnym życiem!

Wiedzę tę nabyły podczas spotkania z okazji Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci zorganizowanego przez nasz klub czytelniczy „Zaksiążkowane Mole”. Zajęcia z przedszkolakami poprowadziły Emilka i Gabrysia z klasy VII. W trakcie zajęć dzieci zaprezentowały swoje ulubione skarpetki oraz poznały historię czarnej skarpetki, która - może trudno w to uwierzyć - została gwiazdą filmową.

Układały także skarpetkowe puzzle i projektowały skarpetki, które następnie wzięły udział w castingu.

Na zakończenie zajęć na dzieci czekały jeszcze dwie atrakcje – słodki upominek oraz pamiątkowe zdjęcie w skarpetkowej ramce. Spotkanie należało do udanych. Mamy nadzieję, że choć w części zaszczepiliśmy dzieciom czytelniczego bakcyla.

Katarzyna Brzuzy, opiekunka klubu czytelniczego

Publicznej Szkole Podstawowej im. Papieża Jana Pawła II w Młynarzach