Zaczytani - klub w Ostrowie Wielkopolskim

Szkolny Klub Czytelniczy ZACZYTANI w Szkole Podstawowej nr 13 w Ostrowie Wielkopolskim powstał w marcu br. Po bardzo pracującym miesiącu przystąpiliśmy do realizacji wspólnie ustalonego harmonogramu. Pierwsze akcje czytelnicze odbyły się w kwietniu. Klub ZACZYTANI spotkał się z uczniami klas 1-3 aby zaprezentować im japońską sztukę Kamishibai, czyli „papierowy teatr”, nazywany również „teatrem obrazkowym” albo „teatrem narracji”.

\
Większość kamishibai to bajki, baśnie lub opowiadania składające się z 10–16 pięknie ilustrowanych kart z tekstem na odwrocie. Dzieci wysłuchały opowiadania „Szukając Marudka”, zaprezentowanego przez uczniów z Klubu Czytelniczego, odpowiadały na przygotowane pytania związane z historią Marudka oraz wykonały rysunki, będące zakończeniem historii bohaterów opowiadania. W bibliotece szkolnej powstała wystawa najciekawszych prac.

Jedna z klubowiczek, Oliwia podzieliła się wrażeniami pracy w klubie czytelniczym „Zaczytani”: Podoba mi się, że możemy podzielić się z innymi naszą pasją do książek. Bardzo fajne są spotkania, na których zytamy książki młodszym dzieciom, dzięki temu pobudzamy ich wyobraźnię. Chciałabym aby było więcej takich spotkań oraz więcej zajęć integracyjnych.

Punktem kulminacyjnym naszych działań była Uliczna Akcja Społeczna polegająca na popularyzacji czytania wśród społeczności lokalnej. Właśnie w tym celu, za zgodą odpowiednich władz, zostawiliśmy kilka śladów naszej działalności.


Na chodniku, w okolicach szkoły uczestnicy Klubu odbili kilka haseł zachęcających do czytania książek, bo „Czytanie książek jest trendy, cool i mega”.

Aneta Błaszczuk, opiekunka klubu czytelniczego

w Szkole Podstawowej nr 13 w Ostrowie Wielkopolskim