Jurorzy, sprawdzamy!

Od ponad 30 lat jurorzy konkursu Książka Roku Polskiej Sekcji IBBY nagradzają najlepsze tytuły dla niedorosłych wydane w danym roku. Nominując je do nagrody, kierują się wiedzą literaturoznawczą, wieloletnim doświadczeniem i czytelniczym wyczuciem. Czy to wystarczająca rekomendacja dla młodego czytelnika? Czy jurorski wybór jest przepustką dla książki, by trafiła do gustu młodego czytelnika? 

Akcja ,,Jurorzy, sprawdzamy!” to okazja, by zmierzyć się z opinią specjalistów. Przestrzenią, w której głosy dorosłych i niedorosłych mają szansę wybrzmieć, wejść w dialog, uzupełnić się i – co najważniejsze – zostać wysłuchane. Naszą akcję kierujemy do młodzieżowych klubów czytelniczych, które biorą udział w programie PoczytajMy w semestrze letnim 2018/2019.

W konkursie Książka Roku 2018 jurorzy literaccy i graficzni nominowali po 10 książek. Zadaniem klubu jest wybranie jednej z nagrodzonych książek z dowolnej kategorii i ponowne jej zrecenzowanie! Czy dana pozycja jest tak samo odbierana przez młodzież jak przez jury? Czy autorzy rzeczywiście podejmują tematy ważne lub interesujące z punktu widzenia młodzieży? Czy narracja, humor, perspektywa przyjęta w tych utworach jest atrakcyjna dla młodych odbiorców? 

Zapraszamy kluby do stworzenia recenzji i nagranie jej w formie filmu. Nie nakreślamy, jak film ma wyglądać: może to być zapis dyskusji w klubie, animacja poklatkowa, prezentacja. Ważne, by nie przekroczyć 3 minut. Nagrodzone książki i noty znajdują się w załącznikach na dole strony.

Gotowe materiały zaprezentujemy szerszej publiczności, dorosłej i niedorosłej, umieszczając recenzje na stronie PoczytajMy i Polskiej Sekcji IBBY (www.ibby.pl) i mediach społecznościowych.Polska Sekcja IBBY jest częścią międzynarodowej organizacji, której zadaniem jest wspieranie dobrej książki dla dzieci i młodzieży oraz promowanie czytelnictwa. Książka Roku PS IBBY jest jednym z najważniejszych w Polsce konkursów dedykowanych literaturze dla niedorosłych.

Przed zgłoszeniem zapoznaj się z regulaminem dostępnym w załącznikach.

Dołącz do akcji, wypełniając formularz: https://rejestracja.ceo.org.pl/content/jurorzy-sprawdzamy

W załącznikach znajduje się regulamin akcji, lista nagrodzonych, wyróżnionych i nominowanych książek w kategorii literackiej i graficznej, noty jurorskie do książek.