I Ty możesz czytać książki najmłodszym!

Pamiętasz jak z wypiekami na twarzy śledziłeś lub śledziłaś przygody swoich ulubionych bohaterów literackich? Tęsknisz do bajek i zabaw z dzieciństwa? Wolny czas lubisz spędzać z nosem w książce? A może narzekasz na to, że młodzi ludzie coraz mniej czytają? Jeśli chcesz mieć na to wpływ przyłącz się do 201 szkół biorących udział w ogólnopolskim programie ,,PoczytajMy”!

Czym jest program ,,PoczytajMy”?

W ramach programu młodzi ludzie przy wsparciu dorosłych opiekunów tworzą kluby czytelnicze i przygotowują regularne spotkania czytelnicze dla dzieci z przedszkoli, szkół podstawowych, świetlic lub domów dziecka. Wspólne czytanie książek jest szansą do zaangażowania się młodzieży w działania na rzecz innych oraz poznania swojej okolicy – jej przyrody, historii, legend z nią związanych.

Ale wspólne czytanie to nie wszystko! Po lekturze razem się bawią, rysują, tańczą, śpiewają, przygotowują inscenizacje teatralne, a także uczą!

Do programu zapraszamy uczniów już od IV klasy podstawowej, aby czytali swoim młodszym kolegom i koleżankom!

Dlaczego warto się wziąć udział w programie?

  • Wspiera rozwój dzieci: głośne czytanie maluchom rozwija ich wyobraźnię, pamięć, pomysłowość, wzbudza w nich ciekawość świata.
  • Buduje emocjonalne więzi między czytającymi a słuchającymi dziećmi: młodzi „lektorzy” stają się dla nich przewodnikami i często przyjaciółmi.
  • Kształtuje nawyk czytania książek i promuje czytelnictwo wśród młodych ludzi.       
  • Pozwala na rozwijanie umiejętności przydatnych młodzieży w dalszym życiu, takich jak umiejętność publicznego wystąpienia, planowania działań czy pracy w różnorodnej grupie.
  • Umożliwia dzieciom i młodzieży lepsze poznanie okolicy, w której żyją na co dzień.

Czytając dzieciom nasi uczniowie zaspokoili potrzebę akceptacji społecznej oraz zyskali uznanie od swoich słuchaczy. Okazało się , że głośne czytanie uważnemu słuchaczowi może być przyjemnością również dla czytającego. To, co do tej pory często było udręką, stało się przyjemnością. Poczucie sukcesu dodało uczniom wiary w siebie, a niektórzy odkryli w sobie talent pedagogiczny i aktorski.

(fragment relacji z realizacji programu nadesłanej przez Gimnazjum nr 1 im. 74 GPP w Lublińcu)

Ile trwa program?

Program ,,PoczytajMy” podzielony jest na 2 edycje: zimową i letnią.

Jak można się zgłosić?

W semestrze zimowym zakończyliśmy rekrutację. Nowa rozpocznie się w połowie stycznia 2018 - śledźcie nas na stronie!

Na wszelkie pytania chętnie odpowie koordynator projektu Martyna Sędek, martyna.sedek@ceo.org.pl , tel. 22 622 32 39, wew. 209.